Hlavní strana » Filmové novinky, Filmové recenze, Filmy - komedie, Horor (Gore, Oldschool)

Habermannův mlýn /2010/

31 Říjen 2010 Zobrazeno 2,638x Žádné komentáře

Wacky Wedding hedelmäpelit netissä فتحة الغربية الحدودية Casper’s Mystery Mirror svenska spelautomater online تشغيل السيارة فتحة كويست فتحة جونزو ل

Hrají: Mark Waschke, Ben Becker, Hannah Herzsprung, Karel Roden nejml., Radek Holub, Jan Hrušínský, Oldřich Kaiser, Zuzana Kronerová, Andrej Hryc, Jaromír Dulava

Žánr: Historický/Drama   Vznik: ČR/Německo/Rakousko

Motto: Sudety

habermann-plakatPokud se na lidech páchá zlo, je jen otázkou času kdy přijde protiúder a pomsta, která vyrovná všechny závazky. Někdy však taková to pomsta postihne i muže a ženy, kteří byli na straně dobra, ale určité životní okolnosti tomu chtěli jinak.
Film jednoho z nejuznávanějších režiséru filmového plátna se ujal velmi citlivého a velmi diskutovaného tématu sudet. Dodnes není tato otázka vyřešena a někdy si přečteme v novinách nebo jiném periodiku, že ten či onen si nárokuje navrácení svého majetku. Dodnes však existují tzv. Benešovy dekrety, který říkají, že majetek nemůže být navrácen německému obyvatelstvu kvůli kolektivní vině všech němců.
Pro tento fakt je snímek o to důležitější vidět a posoudit jak tato kolektivní vina dopadá na příslušníky německé říše, kteří ani tak neobdivovali toho směšného pána s knírkem, avšak jejich rodné listy hovořili za své.
Snímek poukazuje na život jedné bohaté rodiny, která již čtvrtou generací žije v oblasti sudet a dobře se jim daří v jejich podnikání. Zaměstnávají němce, čechy a nikdy by si nepomysleli, že by své zaměstnance mučili a trápili. Přichází však osudný rok 1939 a vše se mění. Již není nikde bezpečno ani na Habermannově mlýně. Jejich majitel to má o to těžší, že zaměstnává čechy, kteří nenávidí okupanty a taky se k tomu tak postaví. Jejich zaměstnavatel je němec, ten se však nikterak nezajímá o německou říší a nezvedá vehementně svoji pravici k lepším zítřkům. Jde mu jen o byznys a podnikání. Je to člověk tělem i duší, který pomáhá lidem a snaží se o jejich dobro. O to horší je rozuzlení celého příběhu, který je smutný, ale ze strany budoucích soudruhů pochopitelný. Zášť a dychtění po pomstě je vždy větší než rozhodovat s rozumnou hlavou.

Snímek je obsazen více známými ale i neznámými herci. Jméno Karel Roden každý zná, ale nepočítejte s hlavní rolí. Karel Roden může spíše připadat jako nenápadný a nudný možná až na některé dějové úseky. V počátku se jeví, že bude určovat běh příběhu, ale jeho role se postupem času více méně ztrácí. O to více mě překvapila hlavní role Habermanna (Mark Waschke), který působí árijsky a do období 40. let velmi dobře zapadá. Bohužel hlavní smrtihlav Sturmbannführer Kozlowski je nudnou postavou absolutně nenahánějící strach říšských zabijáků. Pokud by byl do této role obsazen člověk s více ojedinělou a působivou tváří, mohl film nabrat na své dramatičnosti.
Příběh však od počátečních scén a postupem času stále více graduje a samotný konec je zdařilým ztvárněním nenávisti vůči němcům. Také poslední scény, kdy manželka Augusta Habermanna nastupuje do transportu je ohromující a stačil k tomu jen maličký detail na levé straně jejich prsou.
V každém případě Juraj Herz dokazuje, že nepatří do starého železa a černý puntík, který mu byl mnou přidělen za film T.M.A je smazán a zapomenut.

Autor: Filip Szkorupa

habermann-screen2

habermann-screen

habermann-screen3

habermann-screen4

Přečtěte si také:


1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (Nebylo hlasováno)
Loading ... Loading ...

Zanechat komentář

Níže můžete zanechat svůj komentář k recenzi nebo odkázat na tuto recenzi díky tomuto odkazu z vaší stránky. Příjem komentářů k recenzi pomocí RSS.

Komentář musí být věcný a stahovat se k filmu.

Můžete použít následující tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tyto stránky podporují zobrazování osobních Gravataru. Pokud jej nemáte, zaregistrujte se ZDE.