Hlavní strana » Filmové recenze, Klasické - Kultovní

Diktátor /1940/ (Great Dictator, The)

14 Říjen 2010 Zobrazeno 2,572x Žádné komentáře

أعلى على الانترنت لعبة ورق الروبوت اللعب على الانترنت لعبة ورق الهاتف http://www.tk-vilmet.fi/?art=black-jack-anime-myanimelist&00e=5f black jack anime myanimelist gclub casino android apps Liquid Gold kolikkopelit

Hrají: Charles Chaplin (Hynkel/židovský holič), Billy Gilbert, Reginald Gardiner, Jack Oakie, Henry Daniell, Paulette Goddard, Grace Hayle

Žánr: Komedie  Vznik: USA

Motto: Mocná parodie

diktator-plakatSnímek, který nenechá v klidu žádnou bránici, snad až na tu jednu. Charlie Chaplin natočil humorný příběh, kde sám ztvárnil dvouroli v obou spektrech lidského života. Ačkoliv na počátku příběhu jsme upozornění, že všechny postavy jsou smýšlené a jakákoliv podobnost je nemožná, všem je ihned jasné koho mistr humoru paroduje. Paroduje? Toto slovíčko není na místě, možná si pomyslíte, že to je ten pravý krutovládce, kterého vidíme na obrazovce, tak jak ho známe z historických a jiných dokumentů. Až neuvěřitelně napodobňuje toho pána s tím směšným knírkem. V okamžiku kdy jsem viděl první scénu, kdy Chaplin paroduje Áďu, tak jsem si pomyslel(a určitě jsem nebyl sám) jestli nacistický vůdce a mistr krutosti, viděl tuto komedii, která zesměšňuje jeho postavu a postavy ostatních jeho posluhovačů. Druhá věc, která mě napadla v průběhu sledování děje, byla myšlenka, co by asi dělal Áďa, kdyby se mu dostal Charlie Chaplin do rukou, ale to raději ani nechtějme vědět. Charlie byl v tu dobu za velikou louží, která ho chránila.

Vtipných scén a na jeho nedostatek si nemůžete stěžovat. Už od prvních minut se budete smát a když ne smát, tak alespoň pousmívat. Nejvtipnější scénou je samotný projev Adolfa, který se však ve snímku jmenuje jinak a to Hynkel. Také hlavní znak třetí říše hákový kříž je zaměněn dvojitým křížkem. Vynikající je také scéna kdy si Áďa háže s celým světěm v podobě nafukovacího glóbusu doplňené tanečními kreacemi, ze kterých jde cítit emoce jménem TOUHA. Neustále úsměšky na adresu německých nacistů jsou zde bezpochyby na místě. Jsou malé, ale velmi úsměvné, takže i taková maličkost, kdy Áďa zakopne nebo se srazí hlavou s Göringem (ve filmu je to Herring)na diváka zapůsobí vtipně. Tvůrci z postavy Göringa vytvořili naprostého moulu a “vlezdoprdelku”.

diktator-screen

Samotný příběh je bezesporu odvážným počinem a ukázkou toho, že i tak nekonfliktním prostředkem jako je humor, jde bojovat proti necitelnosti nacistického pekla. Komedie potěší fanoušky chytrého humoru, který se snoubí s elegantním vyjádřením. Dnešní doba se pase na komediích, kde jejich vtip je na nižším levelu, a pokud nevymyslí jeho tvůrci inteligentní vtip, nahradí jej opačným pólem. A od toho tu jsou komedie z první poloviny 20. století jak v českém, tak zahraničním kabátě, aby vyrovnaly vzrůstající trend tupých pseudokomedií.

Nemá asi smysl vysvětlovat samotný příběh této komedie, jelikož již z daného popisu je zřejmé, že děj je zasazen do nejhrůznějších let 20. století, kde určitá skupina lidí utrpěla obrovské ztráty. Přichází však jeden bezvýznamný človíček, který díky první světové válce ztratil paměť a nyní se vrací do svého holičského krámku, aby začal svůj starý život. Netuší však, že doba se změnila a lidé jako on nemají mnoho práv.

Autor: Filip Szkorupa

diktator-screen2

diktator-screen3

Přečtěte si také:


1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (Nebylo hlasováno)
Loading ... Loading ...

Zanechat komentář

Níže můžete zanechat svůj komentář k recenzi nebo odkázat na tuto recenzi díky tomuto odkazu z vaší stránky. Příjem komentářů k recenzi pomocí RSS.

Komentář musí být věcný a stahovat se k filmu.

Můžete použít následující tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tyto stránky podporují zobrazování osobních Gravataru. Pokud jej nemáte, zaregistrujte se ZDE.