Hlavní strana » Filmové novinky, Filmové recenze, Horor (Gore, Oldschool), Klasické - Kultovní, Součastnost 1990-2012

Bílá stuha /2009/ (Weisse Band, Das)

28 Únor 2010 Zobrazeno 2,769x Žádné komentáře

http://norwoodtower.com/?node=Sweet-Party-spelautomater-p%C3%A5-n%C3%A4tet Sweet Party spelautomater på nätet http://www.av-staff.fi/?node=80%E2%80%99s-Night-Life-peliautomaatti&27c=45 80’s Night Life peliautomaatti فتحة منجم الماس http://www.inlinemarket.fi/?art=Go-Bananas-kolikkopelit&12b=ed Go Bananas kolikkopelit http://fgfinland.fi/?node=Scary-Rich-3-hedelm%C3%A4pelit-netiss%C3%A4&c08=96 Scary Rich 3 hedelmäpelit netissä

Hrají: Ulrich Tukur, Susane Lothar, Christian Friedel, Leonard Proxauf, Ursina Lardi

Žánr: Drama  Vznik: Rakousko

Motto: Bílá stuha = nevinnost a čistota

bila-stuha-plakatBílá stuha odehrávající se v malebné vesničce, kde hlavní slovo mají stále baroni. Děj se odehrává v letech, kdy první světová válka je na spadnutí a chystá se atentát na Františka Ferdinanda. Lidé v této vesnici žijí poklidným a spořádaným životem, ale jen do doby, kdy se o tenký natažený drát srazí i s koněm tamní doktor. Opravdu jedná se o první sekundy filmu a už se setkáváte s prvními záchytnými body zvláštních okolností, kterých s postupem stopáže přibývá. Od této chvíle je mnoho věcí zahaleno tajemstvím a nevysvětlitelnými náhodami. Lidé se začínají podezřívat a mít strach o své děti. Už to není ta normální vesnice, kde všichni poslouchají, ale vesnice, kde smrt obchází každým stavením.

Po celou dobu vyprávění příběhu si nebudete jisti, kdo za vším stojí, zda neposlušné děti, nebo samotní obyvatelé. Vše je přikryto rouškou tajemství, kdy vás autor nechá čekat na samotné rozuzlení až do samotného konce. Bohužel konec se mi zdá velmi krkolomný a nevysvětluje všechny neobvyklé okolnosti, které nastaly. Samotné vysvětlení není dlouhosáhlým analyzováním, jak jsme u některých snímku zvyklí. Ba právě naopak, vše je vysvětleno v řádu několika desítek sekund. Netuším, zda to byla režisérova vůle, nebo nedotažený konec. Možná také chtěl režisér neustálým upozorňováním na děti podat nám falešnou indícií, aby nás zavedl na nesprávné tušení. Posuďte sami.

bila-stuha-screen3

Černobílým kabátem je zahalen celý příběh doplněný vyprávěním třetí osoby. Vypravěčem je učitel, který nás po několika letech provází minulostí rakouské vesničky. Příběh je protkán mnoha nevysvětlitelnými záhadami, podivuhodnými náhodami, krutým mučením, ale také sebevraždami a smrtí. Sami si možná říkáte, co je to proboha za film, kde jsou snad všechny aspekty negativity. Nemusíte mít však obavy, veškeré „brutální“ scény mučení jsou, snad na pár výjimek, schovány tzv. za dveřmi. Nikdy se taky nesetkáte s brutálním mučením malých dětí, nebo jejich trestání. Dle mého názoru to má spíše pozitivní vliv, kdy je kamera postavena v přítmí místnosti osvětlena světlem z vedlejších místností, dodává to snímku další body tajemna. Po dobu několika vteřin koukáte na celou místnost a pak upřete zrak na jedny dveře a čekáte, co se bude dít. Jedná se o velmi působivý pilíř filmových scén. Haneke prostě neukazuje, neříká, jen trochu naznačuje cestu, nevysvětluje, drží nás v šachu. Stylizace celého snímku je však úžasná a vyvolává v nás pocity opravdovosti minulých let. Haneke nám ukazuje opravdový sadismus, neuvěřitelnou podobu let před první světovou válkou. Můžeme sledovat tvrdou a nekompromisní hierarchii rodin, jejich poslušnost a dodržování jejich tradic. Každý náznak neposlušnosti se okamžitě trestá bílou stuhou, aby si zpátky získali ztracenou důvěru svých rodičů. Musíme si také uvědomit zásadní věc, proč s námi autor takto cvičí. Chce, abychom si závěry učinili každý sám, podle svého. Proto bude na mnoha fórech vysvětlován nedotažený konec, kdo byl tím mučitelem, jestli opravdu doktor, nebo snad kněz, nebo děti, nebo satanistická sekta? Dětské postavy s loajálnimi výrazy a nehybnou gestikulací obličeje, mě přiváděli vždy na odpověď, že děti jsou ty špatné.

Autor: Filip Szkorupa

bila-stuha-screen2

bila-stuha-screen


Přečtěte si také:


1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (Nebylo hlasováno)
Loading ... Loading ...

Zanechat komentář

Níže můžete zanechat svůj komentář k recenzi nebo odkázat na tuto recenzi díky tomuto odkazu z vaší stránky. Příjem komentářů k recenzi pomocí RSS.

Komentář musí být věcný a stahovat se k filmu.

Můžete použít následující tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tyto stránky podporují zobrazování osobních Gravataru. Pokud jej nemáte, zaregistrujte se ZDE.